Bireysel kart borçlanmaları yüzde 153 arttı

İSTANBUL (İGFA) – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) bilgilerine nazaran, ferdî kredi kartı borçlanmaları geçen yıla nazaran yüzde 153 arttı. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmada, kişisel kredi kartı borçlanmalarının, 23 Şubat’ta açıklanan datalara nazaran 1 trilyon 274 milyar TL düzeyine yükseldiği görüldü. Geçen yılın birebir periyodunda bu sayı 503 milyar TL idi.

Vatandaşlar yeni yılın birinci iki ayında da kredi kartı kullanımına devam etti. Fakat artan faiz oranlarına paralel olarak kredi kartı kullanımında taksitli alışverişlerin fiyatındaki artış, taksitsiz kredi kartı kullanımının altında kaldı. Fakat taban toplamda hem taksitli hem de taksitsiz kredi kartı kullanımları arttı. Bu artış şubat ayı bilgilerine de yansıdı. BDDK datalarına nazaran, bu yılın sekizinci haftasında ferdî kredi kartı borçlanmaları 1 trilyon 274 milyar TL oldu. Bunun 562 milyar TL’sini taksitli, 712 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturdu. 2023’te toplam borçlanma 503 milyar TL iken, bunun 258 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 245 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturmuştu. Yani taksitli kredi kartı kullanımları yüzde 117 artarken taksitsiz kredi kartı borçlanmaları yüzde 190 arttı.

KURUMSAL KREDİ KARTI BORÇLANMALARI ARTTI

Sadece ferdî kredi kartı kullanımında artış yaşanmadı. Kurumsal kredi kartı borçlanmalarında da bu yıl artış yaşandığı görüldü. 2023’te 241 milyar TL olan kurumsal kredi kartı borçlanmaları, bu yıl 439 milyar TL’ye yükseldi. Bunun 185 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 254 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturdu.

Veriler geçen yıla nazaran, yüzde 82 oranında bir artış yaşandığını ortaya koydu. 2023’te 241 milyar TL olan toplam borçlanmanın ise 136 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 105 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturmuştu.

Tasarruf uzmanı Çağada Kırım, son periyotlarda kamuoyunda kredi kartında birçok eser kümesinde taksitlerin kaldırılacağı ya da azaltılacağı, minimum ödeme fiyatının yüzde olarak artırılacağı ve kredi kartı limitlerinin düşürüleceği üzere hususlar yer aldığına dikkati çekti. Tüketiciler nezdinde tesirli olduğu ve taksitli harcamaların taksitsizlerin yanında çok daha düşük kalması, tüketicilerin dedikodulara prestij etmediğini özellikle iktisat idaresine inanç duyduğunu gösterdiğini belirten Kırım, “Ancak öbür taraftan kredi kartlı harcamalarının bu kadar artması vatandaşların harcamalarını en azından kredi kartı ekstre mühletleri kadar öteleme gereksinimi hissettiği manasında yorumlanabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir