Cumhuriyet Savcısı, Önce Rüşvet İstedi, Sonra ‘Hakkını Helal Et’ Dedi

İş insanı İsmail Oğuz Güvenç’ten rüşvet aldığı tespit edilen Gebze Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş, suçüstü yakalandı. Tutuklu yargılanan Gebze Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş’ın 2021 yılında İsmail Oğuz Güvenç’in kardeşi İbrahim Yavuz Güvenç’ten bir adet altın kolye, bir adet bileklik ve iki adet iPhone telefon aldığı argüman edildi. Savcı Aslantaş’ın, İsmail Oğuz Güvenç’ten de 150 bin TL rüşvet aldığı ortaya çıktı.

‘Benim maksadım savcı beyin benden para istediğini kanıtlamaktı’

İş insanı  İsmail Oğuz Güvenç, Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş’ın kendisinden rüşvet aldığını tez ederek şikayetçi oldu. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş, İsmail Oğuz Güvenç’ten aldığı 150 bin TL ile suçüstü yakalanarak cezaevine gönderildi. 

Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş hakkında hazırlanan iddianame, 1 Mart tarihinde İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İsmail Oğuz Güvenç’in sözünde, ’’Hakkımdaki soruşturma ile ilgili Cumhuriyet Savcısı Ferat Aslantaş ile görüşmek istedim. Mercedes marka araç ile Savcı Ferat Aslantaş ve Can isimli şahıs ikamet ettiğim yere geldi. Savcı, evrakın kapatılması için 500 bin TL ve iki adet iPhone 14 cep telefonu vermem gerektiğini, hakkımı da helal etmem gerektiğini söyledi. Bu görüşmeden sonra KOM Şube Müdürlüğüne gittim. Benim hedefim savcı beyin benden para istediğini kanıtlamaktı ve bu emelle da Can’ı aradım. Can’a, savcı beyefendiye para vereceğim söyledim. Savcıya rüşvet olarak vereceğim paraların seri numaralarını kolluk kuvvetlerine teslim ettim. Daha sonra da savcı Ferat Aslantaş’ın ikamet ettiği konuta giderek parayı teslim ettim. Konuttan ayrılır ayrılmaz, görevlilere parayı teslim ettiğimi yazdım. Savcının konutunda yapılan aramada paraların bulunmasıyla gözaltın alındı’’ dediği öğrenildi.

Savcı, üzerine atılı savları kabul etmedi

Suçüstü yakalanmasına rağmen savcı Ferat Aslantaş tabirinde, üzerine atılı hatası kabul etmediğini söyledi. 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise ‘’Şüphelilerden Yakup Can Erkan ve Ferat Aslantaş’ın ‘rüşvet almak’, İsmail Oğuz Güvenç’in ise ‘rüşvet vermek’ hatasını işlediğine dair kâfi nitelikle kanıtlar bulundu’’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir