İsrail’de kız öğrencilerin ırkçı videosu tartışmaya yol açtı

Jerusalem Post’un haberine nazaran, Batı Kudüs’teki Ulpanat Horev Kız Lisesindeki öğrencilerin çekip okul hesabından paylaştığı görüntüde, Aşkenaz Yahudi kız öğrencilerin, “sınıfta davranış, müzik beğenisi, giysi ve dua ediş” üzere başlıklarda Mizrahilerle alay ettiği görüldü.

“VİDEODA ÖĞRENCİLER DAHA KABA GÖSTERİLDİ”

Videoda evvel Aşkenaz Musevileri canlandıran öğrenciler, bu kesiti “sakin, sanatçı ruhlu ve maneviyatına düşkün” formunda gösterdi. Buna rağmen Mizrahi öğrenciler ise “daha kaba, gürültülü ve uygunsuz” davranışlarla yansıtıldı. Görüntüde okul çalışanından kimileri da rol aldı.

TEPKİLERİN AKABİNDE GÖRÜNTÜ KALDIRILDI

Sosyal medyada yayılan görüntüye gelen yansıların akabinde okulun hesabından kaldırıldı. Okuldan yapılan yazılı açıklamada, kelam konusu içeriğin mizah emelli hazırlandığı belirtilerek, yol açtığı hayal kırıklığı nedeniyle özür dilendi.

İSRAİL SİYASETİNE SIÇRADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, görüntü üzerine yayımladığı yazılı açıklamada, ” İsrail‘de ayrımcılık yahut ırkçılığa yer yok. Hepimiz tek bir halkız.” sözlerini kullandı.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Eğitim Bakanı Yoav Kisch de paylaşım karşısında “şoke olduğunu”, okul idaresinin buna müsaade vermesi nedeniyle “şaşkına döndüğünü” ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını aktardı.

AŞIRI SAĞCILARI SUÇLADI

Eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Yair Lapid ise paylaşımla ilgili İsrail hükümeti içindeki çok sağcıları suçladı. Lapid, hükümetteki aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir üzere isimlerin “ırkçı telaffuzlarının dindar siyonist bölümün en ahlaki taraflarını zehirlediği” değerlendirmesinde bulundu.

AYRIMCILIK TARTIŞMALARI GÜNDEMDE

İsrail toplumunda Avrupa asıllı Aşkenaz Musevileri ile Arap dünyasından gelen Mizrahi Musevileri ortasında ayrımcılığa ait tartışmalar sıkça gündemde yer alıyor.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir