Mülkiyeliler İnek Bayramı’nı iptal etti: “Can güvenliğimiz sağlanamayacak noktaya geldi”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nin klasikleşen İnek Bayramı, üniversite yönetimi ve gerici öğrenci topluluklarının baskısı ve tehditleri nedeniyle aktifliğin bileşenleri tarafından iptal edildi.

Mülkiyeli öğrencilerin yaklaşık 100 yıldır düzenlediği, Cebeci halkının da katıldığı aktiflik son devirde çeşitli engellemelere ve hedef göstermelere maruz kalmıştı. Aktiflik, geçtiğimiz yıl İnek Duası kısmının “halkın bir bölümünün benimsediği dini bedelleri alenen aşağıladığı” gerekçesiyle yargıya taşınmıştı.

Bu yıl ise üniversite yönetiminin açıklamaları öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye atacak boyuta ulaştı. Kimi öğrenci toplulukları da bayramın simgesi ‘imam’ figürünün dini kıymetlere saygısızlık olduğunu savundu.

Konuya ait Şenlik Komitesi tarafından yapılan açıklamada “Akademik takvimde 11-12 Mayıs tarihlerinde yer alan İnek Bayramı’nın yaşadığımız zelzele felaketi sebebiyle 15-16 Haziran tarihlerinde yapılması planlanmıştı. Üniversite idaresinin İnek Bayramı şenlik üzerindeki yıllardır süregelen sistematik baskı ve tehditleri tüllabın can güvenliğinin sağlanamayacağı noktaya gelmiştir. Bu sebeple İnek Bayramı’nın tüm bileşenlerinin ortak kararıyla belirtilen tarihlerde yapılacak olan İnek Bayramı iptal edilmiştir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir