Tatar, Berlin’de Türk-Alman iş insanlarını Kıbrıs’a yatırıma çağırdı

KIBRIS (İGFA) – TDU tarafından düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TC Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, KKTC Berlin temsilcisi Beniz Uluer Kaymak, Global Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile Türk ve Alman iş insanları katıldı.

Toplantının açılışında birinci konuşmayı yapan TDU Başkanı Remzi Kaplan, Berlin’deki iş insanları olarak Kıbrıs’a yatırım yapmaya hazır olduklarını kaydederek 3.5 milyon Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’da iş insanlarının yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de yaptığı konuşmada, kurul hakkında bilgi verdi ve KKTC’yi tanıtmak ve memleketler arası arenada tanınmasını sağlamak için medya diplomasisi yoluyla ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını kaydetti. Bu paralelde Tatar’ın gayretlerini takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirten Dim, bu uğraşların bir uzantısı olan Berlin programında KKTC heyetine gerek TDU ve gerekse Ocak Ailesinin gösterdiği konukseverliğe teşekkür etti. Dünya Kardeş Kentler Turizm Forumu Genel Sekreteri Hüseyin Baraner de Almanya’ya birinci geldikleri devirde Türklerin genelde daima fabrikalarda emekçi olarak çalıştıklarını anımsatarak, “Şimdilerde burada yaşayan Türklerin kıymetli yerlere gelerek fabrikalar kurduklarını ve patron olduklarını görüyor ve bundan gurur duyuyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de geçen sene Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. KKTC’nin ise 40. Yılını kutladıklarını anımsattı. Türkler için Kıbrıs davasının büyük değer taşıdığına işaret eden Büyükelçi Şen, Kıbrıs probleminin tahlilinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu iki devletli tahlil modelini desteklediklerini söyledi. Büyükelçi Şen, KKTC’nin tanınmasının ve hak ettiği yere gelmesinin en büyük dilekleri olduğunu tabir ederek KKTC’nin güçlendirilmesinin öncelikli maksatları ortasında yer aldığını kelamlarına ekledi. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da her yıl düzenlenen Berlin fuarında ülkeyi en uygun halde tanıtmaya çalıştıklarını lisana getirerek, haksız ambargolar altında ülke turizmini gelişmesi için ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını belirtti. Anavatan Türkiye’nin her alanda olduğu üzere turizm alanında da Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu vurgulayan Bakan Ataoğlu, Almanya’daki iş beşerlerine KKTC’ye gelmelerini ve turizmin gelişmesine katkı koymaları istikametinde davette bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da KKTC’nin her vakit Türkiye’nin ayrılmaz bir modülü olduğunu kaydederek Almanya’daki Türk iş insanların artık Alman iktisadına taraf verecek hale geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Almanya’dan ülkeye yılda 5 milyona yakın turist geldiğini tabir ederek ülke turizminin daha da gelişmesi için Almanya’daki Türk iş beşerlerine katkı yapmaları davetinde bulundu. KKTC’nin hayli güçlü bir tarihe ve yapıtlara sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar “yapılan engellemelere karşın biz aldık yolu gidiyoruz yanımızda Türkiye var” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’ın Şubat ayında Güney Rum kesitine yaptığı ziyarete atıfta bulunarak “bizi tanımayabilirler bu onların ayıbı, Annan planına hayır demelerine karşın haksız ambargolara bizler mağdur kalmaya devam ediyoruz” dedi. Alman Cumhurbaşkanı’nın kendilerini de ziyaret etmesi gerektiğini Ada’da yalnızca Rumların yaşamadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrsı gerçeklerinin güzel bilinmesi gerektiğini ve Ada’da iki eşit devletin olduğunu herkesin görmesi gerektiğini belirtti. İki devletli tahlil vizyonlarından asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Akdeniz’de Mavi Vatan’da Türkiye’nin güvenliği bakımından da kıymetli olduğunu belirtti. Güney Rum bölümünün Yunanistan’ın bir modülü üzere hareket ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Adasının Osmanlı imparatorluğunun bir kesimi olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yakın gelecekte tanınması temennisinde bulunarak bunun gerçekleşmesi için Anavatan Türkiye ile birlikte tam bir ahenk içerisinde hareket ettiklerini lisana getirdi.

Kıbrıslı Türklerin Annan planına “evet” dediği halde Güney Rum bölümünün tek taraflı olarak Avrupa Birliğine alındığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkına haksız ambargoların yapılmaya devam ettiğini bunun da kabul edilemez olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum tarafının sıfır asker sıfır garantörlük istediğine işaret ederek Türk askerinin Ada’daki varlığının ve Türkiye’nin garantörlüğünün kırmızı çizgileri olduğunu ve bundan asla taviz vermeyeceklerinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC olarak Almanya ile daha yakın alakalar kurmak istediklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir