Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na neden katılmadı? Kulisleri sallayan “20 vekil” iddiası

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan dün basın toplantısında Cumhur İttifakı’ndan gelen daveti kabul etmediklerini ve seçime tek başına gireceklerini açıkladı. Erbakan açıklamalarının akabinde Yüksek Seçim Konseyi’ne (YSK) gelerek 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçiminde cumhurbaşkanı adayı olabilmek için müracaatta bulundu.

“İNŞALLAH ÜLKEMİZ İÇİN GÜZEL OLUR”

Herhangi bir ittifaka dahil olmadan seçimlere girme kararı aldıklarını yineleyen Erbakan, “Yine 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde de Yine Refah Partimizin cumhurbaşkanı adayı olarak bendeniz Yüksek Seçim Konseyimize müracaatımı yaptım. Şayet ikinci çeşide kalırsa konuşulacak hususlar. Tekrar yetkili kurullarımızla, teşkilatlarımızla istişare ederek adım atarız.” dedi.

“ZAMANI GELDİĞİNDE AÇIKLARIZ”

Cumhur İttifakı’na katılmama sebeplerine yönelik gelen soruya ise Erbakan, “Zamanı geldiğinde teferruatlı formda açıklarız. Şimdilik bu kadarla yetinelim. Sonuç olarak biz bu istikamette karar aldık. Böyle olmasını parti konseylerimiz uygun gördüler. Biz de o denli uygun gördük. İnşallah güzel olur” tabirlerini kullandı.

20 VEKİL İSTEMELERİ KRİZ ÇIKARDI

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın haberine nazaran ise Yeniden Refah Partisi‘nin Cumhur İttifakı’na katılmama sebebi, milletvekili sayısında anlaşılamaması. Buna nazaran Yeniden Refah Partisi, 20 milletvekili istedi ama AK Parti bunu kabul etmedi. Yeni seçim sisteminde yüzde 7’lik oy oranına sahip bir parti 25 vekil çıkarabiliyor. Son oy oranlarına baktığımızda Yeniden Refah Partisi yüzde 1 buçuk en fazla 2 buçukluk oy oranına sahip olduğu gözlemleniyordu. Bu oy oranına sahipken 20 milletvekili talep etmesi fazla bir talep olarak okundu ve kabul görmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir